Slavíme 20 let NPÚ. 1. června mají děti do 17 let včetně vstup zdarma. Pro uplatnění slevy při nákupu vstupenky online zadejte kód 2023.
Černá věž + Černá kuchyně
Černou věž lze navštívit samostatně bez průvodce. Ač se vzhledem k rozsahu jindřichohradeckého hradu a zámku nedá říci, že je věž jeho dominantou, významně přispívá k jeho impozantnímu vzezření. V porovnání s jinými historickými vyhlídkovými věžemi skýtá zdejší Černá věž panoramatický a malebný výhled na celé město a jeho široké okolí. Nově jsme prohlídce Černé věže přiřadili také návštěvu pět set let staré Černé kuchyně.
Věž byla postavena pány z Hradce společně se starým palácem a s posílením soustavy hradeb na počátku 13. století. Tehdejší dispozice hradu byla tzv. bergfritová, k níž nezbytně krom hradeb a paláce patřila útočištná věž. Ta zdejší nebyla připojena k hradbám a zprvu se do ní vcházelo jen přes dřevěný ochoz ze starého paláce ve výši 13 m. Pozdější stavební vývoj spojil věž s palácem těsněji. Označení "útočištná" připomíná původní účel stavby. V případě potřeby se měla stát posledním útočištěm obránců a místem posledního vzdoru při dobývání hradu. Nebyla zařízena ke stálému bydlení. Pouze ve vrchní části věže (v úrovni řady malých oken) byla zařízena místnost pro zvláštního strážce - "pověžného" či "hlásného", jehož úkolem bylo obhlížet z oken věže i z jejího ochozu město a jeho okolí pro případ vojenského nebezpečí nebo požáru.
Zajímavé jsou rozměry stavby. Výška a obvod věže jsou stejné - 32 m. Průměr věže je pak něco málo přes 10 m. Jediná stěna věže je zhruba do dvou třetin její výšky silná téměř 4 m. V horní třetině se stěna směrem zevnitř zužuje, v úrovni oken je již silná jen zhruba 1,5 m.
Věž také sloužila jako vězení. Mezi význačné vězně patřil kněz Martin Houska, vsazený do věže 29. ledna roku 1421 z rozkazu zdejšího vladaře Oldřicha z Hradce, řečeného Vaváka, čelného představitele husitského hnutí. Na velkou přímluvu Táboritů byl propuštěn na svobodu. Z té se netěšil příliš dlouho. Již 21. srpna téhož roku byl na příkaz Jana Žižky jakožto kacíř (pikart) upálen v Roudnici nad Labem. Hlady v Černé věži zemřel Zikmund z Vartenberka, který byl do ní za zradu krále Albrechta Habsburského vsazen roku 1438 Menhartem z Hradce. V roce 1784 bylo v přízemí věže zřízeno vězení "pro vzpurné poddané" a do přízemí byl prolomen nový vchod. Posledními "obyvateli" věže byli v roce 1846 dva ruští medvědi, které si ze svých cest přivezl hrabě Jaromír Černín. Při původním vstupu do věže, téměř v polovině výše stavby, je zčásti dochována stará hradní kuchyně, která byla v provozu do 90. let 15. století. Je do ní možné nahlédnout při výstupu na Černou věž.
V měsících květen, červen a září dodržujeme polední přestávku od 12 do 13 hodin.
Poslední možný vstup do Černé věže je vždy 20 minut před koncem otevírací doby.
Návštěvní doba
Období | Dny | Hodiny |
---|---|---|
1. 6.-30. 6. | út–ne | 10.00 – 12.00, 13.00 – 16.30 |
1. 7.-31. 8. | po–ne | 10.00 – 17.00 |
1. 9.-24. 9. | so–ne | 10.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 |
28. 9.-30. 9. | čt, so | 10.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 |
V měsících květen, červen a září dodržujeme polední přestávku od 12 do 13 hodin. Poslední možný vstup do Černé věže je vždy nejpozději 20 minut před koncem otevírací doby.
Vstupné
Bez průvodce
- Kategorie návštěvníků Cena
- Dospělí od 25 do 64 let 80 Kč
- Senioři 65+ 60 Kč
- Mládež od 18 do 24 let 60 Kč
- Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P 60 Kč
- Děti od 6 do 17 let 20 Kč
- Děti do 5 let zdarma
- Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
- Pedagogický dozor (pro školní skupiny 1 osoba na 15 dětí) zdarma
- Průvodce organizované skupiny (1 osoba pro celou skupinu min. 15 osob) zdarma
- Karta zaměstnance s QR kódem MK ČR * neposkytuje se
- Průkaz ICOMOS * neposkytuje se
- Celoroční volné vstupenky vydané NPÚ zdarma
- Jednorázové vstupenky vydané NPÚ zdarma
- Průkaz zaměstnance NPÚ (+ až 3 rodinní příslušníci) zdarma
- Průkaz Náš člověk * zdarma
- * Platí pouze pro jednu osobu (držitele průkazu)
Další prohlídkové okruhy
Prohlídková trasa A (základní okruh) prochází prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení. Přibližuje reprezentivní životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce, ale i dobu, ve které z velkolepě vystavěné rezidence spravovali své rozlehlé panství Slavatové a Černínové. Prohlídka je zakončena v...
tento okruh je dnes otevřen 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.30
200 Kč (dospělí) Koupit lístek
délka 50 minut
max. 30 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Prohlídková trasa procházející Gotickým palácem je nově instalována, obohacena o množství zajímavých exponátů, archeologických nálezů a opatřena novým osvětlením. Atraktivním způsobem připomíná životní styl nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království, pánů z Hradce. Zvláštní význam má...
tento okruh je dnes otevřen 10.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
140 Kč (dospělí) Koupit lístek
délka 70 minut
max. 25 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Prohlídková trasa určená rodičům s dětmi prochází částí III. okruhu. Hlavním hrdinou příběhu je malý hrabě Karel Evžen Černín. Protože si od svých devíti let si psal deníky, můžeme návštěvníkům vyprávět o každodenních zábavách, zálibách, ale také starostech a povinnostech malého šlechtice. Prohlídka vede...
tento okruh je dnes uzavřen
120 Kč (dospělí) Koupit lístek
délka 30 minut
max. 15 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé. Výstava představuje dosud opomíjené téma diplomatických misí českých šlechticů v 17.–20. století. Expozici doplňuje výstava pohyblivých loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé.
tento okruh je dnes uzavřen
100 Kč (dospělí)
délka 0 minut
max. 40 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Výběrový okruh představuje větší část stavebního vývoje hrado-zámeckého areálu Jindřichova Hradce. Návštěvníci projdou stavbami a interiéry pozdně gotickými až vrcholně renesančními. Prohlídka začíná ve staré černé kuchyni, navštíví reprezentativní pokoje stavitelů zámku a končí v unikátní manýristické...
tento okruh je dnes uzavřen
200 Kč (dospělí)
délka 50 minut
max. 40 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny